Centennial Invitational results

Posted

Centennial Invitational

Girls’ team scores—Centennial 105, Malcolm 85, Columbus Lakeview 76, Milford 74, David City 72, Raymond Central 60, Minden 55

100-meter dash—Savannah Horne (C), 13.36 prelim/12.88 final, second; Elisa Paider (Ma) 14.44; Sydney Stelling (Mi) 14.46; Madison Schultz (Ma) 14.49; Kali Fickel (C) 14.71, Macy Stutzman (Mi) 14.71; Sidney Holiday (Ma) 15.07; Ally Taylor (Mi) 15.17; Samara Ruether (C) 15.2

200-meter dash—Horne (C), 28.2 prelim/26.5 final, second; Jessica Sandell (Ma), 29.87 prelim/28.95 final, sixth; Sarah Spahr (Mi) 30.19 prelim/29.68 final; Stelling (Mi) 30.28; Lillie Beach (Ma) 31.21; Fickel (C) 31.27; Stutzman (Mi) 31.34; Catelynn Bargen (C) 32.91

400-meter dash—Beach (Ma), 1:05.81, second; Cora Payne (C), 1:10.24, sixth; Katherine Lewis (Mi) 1:10.64; Celia Bontrager (Mi), 1:10.9; Gracen Fehlhafer (C) 1:11.54; Abby Zegar (Ma) 1:13.62; Victoria Mink (Mi) 1:14.8

800-meter run—Addyson Hanson (Ma), 2:41.63, first; Bontrager (Mi), 2:46.6, third; Lillian Butzke (C), 2:53.94, fourth; Karter Kinkaid (Ma) 3:)0.42, sixth; Maya Semerad (Ma) 3:17.23; Ava Fischer (C) 3:33.63

1,600-meter run—Lilly Kenning (Mi), 5:39.95, first; Ella Wambold (C), 6:22.51, third; Eliza McGuire (Mi), 6:29.8, fourth; Grace Schernikau (C), 6:31.53, fifth; Madison Brandenburgh (C), 6:32.31, sixth; Natalie Shafer (Ma) 7:09.08; Grace Frahm (Ma) 7:22.23; Luci Brockhaus (Ma) 8:32.57

3,200-meter run—Kenning (Mi), 12:16.21, first; Wambold (C), 13:48.41, second; Brandenburgh (C), 13:53.34, third; Reagan Wondercheck (Ma), 13:58.56, fifth; Josie Turnbull (C), 14:30.04, sixth

100-meter hurdles—Alanea Babb (Ma), 18.5 prelim/18.43, third; Izzy Yeackley (Mi), 19.13 prelim/18.66 final, fourth; Hannah Schilz (Mi), 18.96, prelim/19.17 final, sixth; Emma Meyers (Ma), 19.47 prelim/19.18 final; Ellison Piening (Mi) 19.62; Kennedy Cole (Ma) 24.74

300-meter hurdles—Cambria Saunders (C), 54.03, fourth; Izzy Stenger (Ma), 54.71, sixth; Piening (Mi) 56.21; Cora Schweitzer (Ma) 56.39; Schilz (Mi) 57.45; Cole (Ma) 58.16

4x100-meter relay—Centennial, 54.19, second (Saunders, Karley Naber, Ruether, Horne); Malcolm, 56.56, fifth (Zegar, Sandell, Paider, Holliday); Milford, 56.92, sixth (Yeackley, Myranda Schildt, Stutzman, Stelling)

4x400-meter relay—Malcolm, 4:32.61, first (Rachel Lannin, Lewis, Hanson, Beach); Centennial, 4:41.69, third (Payne 1:10.35, Naber 1:11.33, Horne 1:07.52, Fehlhafer 1:12.22); Milford, 4:56.75, sixth (Bontrager, Schildt, Mink, McGuire)

4x800-meter relay—Centennial, 11:21.15, first (Payne 2:49.59, Schernikau 2:52.29, Wambold 2:57.75, Prochaska 2:46.18); Malcolm, 11:58.56, third (Wondercheck, Lewis, Kinkaid, Hanson); Milford, 12;48.94, fifth

Long jump—Babb (Ma) 14-6, sixth; Naber (C) 14-1.5; Sandell (Ma) 13-7; Taylor (Mi) 13-3.75; Stenger (Ma) 13-0.5; Caylie Clouse (C) 13-0.25; Piening (Mi) 12-10; Schernikau (C) 12-8.5

Triple jump—Babb (Ma), 32-1, third; Saunders (C), 31-9.6, fifth; Karsyn Broders (Ma) 30-0; Paider (Ma) 29-75; Bargen (C) 28-5.5; Taylor (Mi) 28-0.5; Piening (Mi) 27-9; Clouse (C) 27-0.5

High jump—Spahr (Mi), 5-0, first; Marissa Walker (Mi), 5-0, fourth; Payne (C) 4-6; Brooklyn McDonald (Mi) 4-6; Averie Stuhr (C) 4-6; Bargen (C) 4-4

Pole vault—Ruether (C), 9-0, first; Lewis (Ma), 8-0, second; Sandell (Ma), 7-6, third; Abby Svik (Mi), 7-0, fifth; Anna Schweitzer (Ma), 6-6, sixth; Kate Luebbe (C) 6-6; Maizie Kolb (Mi) 6-0; Fehlhafer (C) 6-0

Shot put—Alex Galavez (C), 33-2, first; MacKenzie Watenpaugh (Mi), 32-7, second; Addi Mowinkel (Mi), 31-9, third; Halley Heidtbrink (C), 31-3, fifth; Alyssa Fortik (Ma) 30-1; Keira Farritor (Ma) 27-8; Jenna Schweitzer (Ma) 27-2.5; Cora Hoffschneider (C) 27-2; Karlee Kuklis (Mi) 25-0

Discus—Farritor (Ma), 97-10.5, first; Hoffschneider (C), 93-2, second; Fortik (Ma), 91-4, third; Camille Stauffer (Mi), 90-7.5, fourth; Kuklis (Mi) 86-0, sixth; Heidtbrink (C) 81-6; Lauryn Breitkreutz (C) 77-8; C. Schweitzer (Ma) 73-6; Avery Roth (Mi) 70-10

 

Boys’ team scores—Columbus Lakeview 134, Milford 105, Malcolm 91, Minden 81, Centennial 45, Raymond Central 43, David City 27

100-meter dash—Ayden Shook (Mi), 11.79 prelim/11.43 final, third; Antonio Sims (Ma), 12.0 prelim/11.83 final, fifth; Logan McGreer (Ma), 12.42 prelim/12.13 final; Alex Paider (Ma), 12.27 prelim/12.18 final; Tyce Lopez (Mi) 12.6; Carter Springer (Mi) 12.64; Ryan Richters (C) 12.67; Oscar Glerup (C) 13.14; Justin Rumery (C) 13.5

200-meter dash—Shook (Mi), 23.64 prelim/23.05 final, second; McGreer (Ma), 25.32 prelim/24.54 final, sixth; Paider (Ma) 24.68 prelim/24.58 final; Dane Kolb (Mi) 25.21 prelim/24.96 final; Dalton Amen (Ma) 25.49; Lopez (Mi) 25.53; Glerup (C) 26.05; Richters (C) 26.53

400-meter dash—McGreer (Ma), 54.81, first; Springer (Mi), 55.56, third; Nathan Swenson (Ma) 55.6, fourth; Amen (Ma) 57.75; Shawn Rathjen (C) 1:03.29; Jordan Wagner (C) 1:06.16

800-meter run—Carter Roth (Mi), 2:08.97, first; Hudson Mullet (Mi), 2:15.44, fifth; Ty Brockhaus (Ma), 2:17.25, sixth; Thomas Lewis (Ma) 2:21.37; John Fehlhafer (C) 2:35.11; Rathjen (C) 2:35.12; Joseph Brockhaus (Ma) 2:38.01

1,600-meter run—Roth (Mi), 5:00.49, first; T. Brockhaus (Ma), 5:05.82, third; Mullet (Mi), 5:12.49, fourth; Bricen Wilkie (Ma), 5:14.38, fifth; Zane Zoucha (Ma), 5:14.82, sixth; Gavin Dunlap (Mi) 5:15.4; Clinton Turnbull (C) 5:40.24; Matthew Hoops (C) 5:51.42

3,200-meter run—Kaleb Eickhoff (Mi), 10:54.17, first; Turnbull (C), 11:24.656, second; Wilkie (Ma), 11:26.8, third; Dunlap (Mi), 11:28.22, fourth; J. Brockhaus (Ma), 11:37.19, fifth; Hoops (C) 11:57.48, sixth

110-meter hurdles—Caden Nelson (Mi), 17.01 prelim/16.79 final, second; Gavin Piening (MI), 17.18 prelim/17.40 final, third; Gavin Zoucha (Ma), 18.55 prelim/17.88 final, fourth; Jonathan Cook (Ma), 19.33 prelim/18.86 final; Noah VanEvery (Ma) 20.55

300-meter hurdles—G. Zoucha (Ma), 42.81, third; Jake Bargen (C), 43.75, fifth; Cook (Ma), 45.04, sixth; Nelson (Mi 45.34; Piening (Mi) 45.37; VanEvery (Ma) 45.91; Turnbull (C) 53.47; Wagner (C) 53.49

4x100-meter relay—Milford, 46.75, second (Nelson, Lopez, Springer, Shook); Malcolm, 46.83, third (McGreer, G. Zoucha, Lucas Christensen, Paider); Centennial, 49.19, fifth (Richters, Glerup, Clouse, Bargen)

4x400-meter relay—Milford, 3:50.69, second (Springer, Piening, Mullet, Roth); Malcolm, 3:52.75, third (Swenson, Cole Tiedeman, VanEvery, Amen); Centennial, 4:01.1, sixth (Camden Winkelman 1:01.04, Fehlhafer 1:03.02, Clouse 59.23, Bargen 57.24)

4x800-meter relay—Malcolm 9:16.79, second (Wilkie, Lewis, Z. Zoucha, T. Brockhaus); Centennial, 10:18.72, fourth (Winkelman 2:29.02, Grue 2:42.92, Wagner 2:35.37, Fehlhafer 2:31.19)

Long jump—Luke Walters (Ma), 19-1, second; Kolb (Mi), 19-0, third; Bo Kepler (Mi) 17-11; Lucas Christensen (Ma) 17-7.5; Clouse (C) 17-4; Joey Dunbar (C) 16-2.5; Justin Rumery (C) 13-8

Triple jump—Christensen (Ma), 37-3, fifth; Clouse (C) 36-2.75; Walters (Ma) 35-5.25; Jesse Dunbar (C) 30-6

High jump—Drew Johnson (Ma), 5-10, first; Bargen (C), 5-10, second; Dylan McDonald (Mi), 5-8, fifth; Shook (Mi), 5-6, sixth; Grue (C) 5-6; Wagner (C) 5-4

Pole vault—Trace Rowland (Mi), 10-0, third; G. Zoucha (Ma), 9-6, fourth; Keenan Kosek (C), 8-6, fifth; Z. Zoucha (Ma), 8-6, sixth; James Watts (Ma) 8-0

Shot put—Carson Fehlhafer (C), 49-2, second; Jayde Gumaer (C), 43-1, fifth; Ethan Coker (Ma) 40-4; Carson Prochaska (C) 39-9; Joshua Cantrell (Ma) 38-11; Josh Stewart (Ma) 37-2; Trey Lyons (Mi) 34-8.5; Hunter Oborny (Mi) 34-2; Hunter Dickinson (Mi) 26-2.5

Discus—C. Fehlhafer (C), 147-3, third; Gumaer (C), 115-1, sixth; Xavier Ettwein (C) 106-1; Oborny (Mi) 96-4; Cantrell (Ma) 86-7; Stewart (Ma) 83-2; Jamison Miller (Mi) 65-8; Dickinson (Mi) 55-3.5

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here